| Material | Zinc Plated Steel |
| Shackle Type | D-Shackle |
| Pin Type | Screw Pin |
| Safe Working Load | 1t |
| Shackle Diameter | 1/2in |
| Jaw Width | 7/8in |
| Pin Diameter | 5/8in |
| Finish | Zinc Plated |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.