| Drum Heater Type | Side Drum Heater |
| Drum Size | 50l |
| Size | 125 x 940mm |
| Power Rating | 500W |
| Diameter | 315 - 320 mm |
| Supply Voltage | 230V |
| Material | Silicone |
| Insulation Material | Fibreglass |
| Temperature Range | 0-120°C |
| Length | 940mm |
| Width | 125mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.