| Drum Heater Type | Base Drum Heater |
| Drum Size | 200l |
| Power Rating | 900W |
| Diameter | 550 mm |
| Supply Voltage | 230V |
| Material | Steel |
| Element Type | Silicone |
| Insulation Material | Rock Wool |
| Temperature Range | 0-150°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.