| Material | PP |
| Internal Height | 550 mm |
| Internal Width | 422 mm |
| Internal Depth | 268mm |
| Internal Dimensions | 550 x 422 x 268mm |
| External Height | 627 mm |
| External Width | 497 mm |
| External Depth | 303mm |
| External Dimensions | 627 x 497 x 303mm |
| Series | 1610 |
| Foam | Yes |
| Watertight or Waterproof | Yes |
| Wheels | Yes |
| Material Type | Plastic |
| Colour | Black |
| Lockable | Yes |
| IP Rating | IP67 |
| Weight | 10.2kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.