| Adhesive Type | Acrylic Adhesive |
| Trade Name | Scotch-Weld DP8805 |
| Application | Aesthetics, Design Solutions, Ease of Assembly, Impact & Shock Absorption, Increased Production Throughput, Lightweighting, Noise, Vibration and Harshness Control NVH, Water Intrusion |
| Material Compatibility | ABS, Acrylic, Ceramic, Glass, Hardboard, High Performance Nylon, Metal, PVC, Wood |
| Colour | Green |
| Acrylic Type | Acrylic |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 45 ml |
| Cure Time | 25 h |
| Shear Strength | 3500 lbf/in² @ 22 °C |
| Viscosity Measurement | 80000cP/s |
| Viscosity Description | PAS |
| Maximum Operating Temperature | +79.44°C |
| Special Features | Bonding Oily Surfaces, Bonding Plastics and Composites, Metalworking Applications |
| Odour | Low |
| Setting Time | 7min |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.