| Adhesive Type | Contact Adhesive |
| Trade Name | THIXOFIX 40 |
| Application | Sealing |
| Colour | Beige |
| Product Form | Gel |
| Package Type | Tube |
| Package Size | 40 ml |
| Cure Time | 24 h |
| Viscosity Description | Gel |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Odour | Organic Solvents |
| Chemical Composition | Acetone, Butanone, Cyclohexane, Ethyl Acetate, Hydrocarbons |
| Operating Temperature Range | → +70 °C |
| Setting Time | 10 → 15min |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.