| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
| Trade Name | Araldite 2011 |
| Application | Bonding |
| Material Compatibility | Polyamide |
| Colour | Yellow |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 200 ml |
| Cure Time | 36 h |
| Shear Strength | 19 N/mm² |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | +45°C |
| Operating Temperature Range | +45 → +80 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.