| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
| Trade Name | Araldite 2013-1 |
| Colour | Grey |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 50 ml |
| Cure Time | 30 h |
| Shear Strength | >17 MPa |
| Viscosity Description | Thixotropic |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Specific Gravity | 1.2 |
| Minimum Operating Temperature | +10°C |
| Operating Temperature Range | +10 → +100 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.