| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
| Trade Name | Araldite 2014-2 |
| Material Compatibility | ABS, Aluminium, Brass, Carbon Fibre Reinforced Polymer, Ceramic, Copper, Galvanised Steel, Glass, Glass Fibre Reinforced Plastic (EP), Glass Fibre Reinforced Plastic (UP), Mild Steel, PMMA, Polyamide, Polycarbonate, PVC, Rubber, Sheet Moulding Compound, Stainless Steel, Wood |
| Colour | Grey |
| Package Type | Tin |
| Package Size | 2 x 1 kg |
| Shear Strength | 2700 psi |
| Viscosity Description | Thixotropic |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Special Features | Aerospace & Defense, Construction, Consumer DIY, Electrical Engineering, Electronics, Paint & Coatings, Sport & Leisure, Wind Energy |
| Operating Temperature Range | → +76 °C |
| Setting Time | 180min |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.