| Adhesive Type | Acrylic Adhesive |
| Trade Name | Araldite 2021-1 |
| Application | Multi-Purpose |
| Material Compatibility | Composite, Metal, Plastic |
| Colour | Green, Yellow |
| Acrylic Type | Methacrylate |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 380 ml |
| Cure Time | 6 min |
| Viscosity Measurement | 10 → 50 (2021-1 B) PaS, 15 → 50 (2021-1 A) PaS |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Special Features | Rapid Curing, Toughened |
| Chemical Composition | Methacrylate |
| Operating Temperature Range | → +100 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.