| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
| Application | Industrial |
| Material Compatibility | Metal |
| Colour | Blue |
| Product Form | Paste |
| Package Type | Can |
| Package Size | 500 g |
| Cure Time | 24 h |
| Shear Strength | 13.75 MPa |
| Maximum Operating Temperature | +177°C |
| Special Features | Low Friction Surface For Operating Efficiency |
| Specific Gravity | 1.71 |
| Odour | Slight |
| Chemical Composition | Bisphenol A Diglycidyl Ether Resin, Titanium Dioxide |
| Operating Temperature Range | → +177 °C |
| Setting Time | 40min |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.