| Adhesive Type | Acrylic Adhesive |
| Trade Name | Loctite 350 |
| Application | Bonding |
| Material Compatibility | Ceramic, Glass, Metal, Plastic |
| Colour | Transparent Orange |
| Acrylic Type | Acrylic |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 50 ml |
| Viscosity Measurement | 4500mPa/s |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +120 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.