| Adhesive Type | Silicone Adhesive |
| Trade Name | Loctite 5145 TEMPFLEX |
| Application | Electrical Application |
| Material Compatibility | Metal |
| Colour | Transparent |
| Product Form | Paste |
| Package Type | Tube |
| Package Size | 40 ml |
| Cure Time | 72 h |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
| Chemical Composition | 1K-Alkoxy-Silicone |
| Operating Temperature Range | → +200 °C |
| Setting Time | 70min |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.