| Trade Name | LOCTITE 6300 |
| Application | Retaining |
| Material Compatibility | Metal |
| Colour | Green |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 50 ml |
| Cure Time | 24 h |
| Viscosity Measurement | 200 → 550mPa/s |
| Viscosity Description | Low Viscosity |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Special Features | Anaerobic |
| Odour | Characteristic |
| Chemical Composition | Dimethacrylate Ester |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +175 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.