| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
| Application | Bonding |
| Material Compatibility | Ceramic, Concrete, Glass Fibre Reinforced Polymer, Masonry, Plaster, Plastic, Wood |
| Colour | Blue, White |
| Package Type | Strip |
| Package Size | 4 Strips |
| Cure Time | 24 h |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Special Features | Fill Crack & Holes |
| Odour | Ammoniacal, Sulphurous |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +120 °C |
| Setting Time | 5min |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.