| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
| Application | Industrial |
| Material Compatibility | Metal |
| Product Form | Solid |
| Package Type | Can |
| Package Size | 500 g |
| Cure Time | 16 h |
| Shear Strength | 18 MPa |
| Maximum Operating Temperature | +121°C |
| Operating Temperature Range | → +121 °C |
| Setting Time | 60min |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.