| Glue Type | Super Glue |
| Package Size | 5 g |
| Trade Name | Loctite Superglue Precision |
| Product Form | Liquid |
| Colour | Transparent |
| Package Type | Bottle |
| Suitable for Wood | Yes |
| Viscosity | Low |
| Suitable for Plastic | Yes |
| Suitable for Metal | Yes |
| Suitable for Rubber | Yes |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Cure Time | < 5 |
| Low/No Odour | No |
| Suitable for Glass | Yes |
| Base Chemical | Ethyl |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.