| Trade Name | LOCTITE 603 |
| Application | Bonding, Retaining |
| Colour | Green |
| Chemical Ingredients | Urethane Methacrylate |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 50 ml |
| Cure Time | 10 h |
| Strength | High |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Chemical Composition | Urethane Methacrylate |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.