| Trade Name | R48 |
| Application | Retaining |
| Colour | Green |
| Chemical Ingredients | 2, 1-Acetyl-2-Phenylhydrazine, 2-Bis(Acryloyloxymethyl)Butyl Acrylate, Acrylic Acid, Acrylic Resin, Cumene Hydroperoxide, Hydroquinone Monomethyl Ether, Hydroxyalkyl Methacrylate, Methacrylic Diester Of PE Glycol, N, N-Dimethyl-P-Toluidine, Polyglycol Dimethacrylate |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 50 ml |
| Cure Time | 24 h |
| Strength | High |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |
| Special Features | High Temperature Retaining Compound |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.