| Trade Name | R41 |
| Application | Retaining |
| Colour | Green |
| Chemical Ingredients | Bis(Isopropyl)Naphthalene, Cumene Hydroperoxide, Hydroxyalkyl Methacrylate, Polyglycol Dimethacrylate |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 50 ml |
| Cure Time | 15 → 30 min |
| Strength | Medium |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Chemical Composition | Bis(Isopropyl)Naphthalene, Cumene Hydroperoxide, Hydroxyalkyl Methacrylate, Polyglycol Dimethacrylate |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |
| Special Features | Bearing Fit Retainer |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.