| Trade Name | Loctite 222 |
| Application | Threadlocking |
| Threadlocking Strength | Low |
| Cure Time | 6 h |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Purple |
| Product Form | Liquid |
| Package Size | 10 ml |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Setting Time | 15min |
| Chemical Composition | Methacrylate |
| Viscosity Measurement | 900<arrow/>1500 |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.