| Trade Name | Loctite 270 |
| Application | Threadlocking |
| Threadlocking Strength | High |
| Cure Time | 24 h |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Green |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 10 ml |
| Maximum Operating Temperature | +180°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Chemical Composition | Methacrylate |
| Operating Temperature Range | -55 → +180 °C |
| Special Features | Anaerobic |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.