| Trade Name | LOCTITE 2700 |
| Application | Threadlocking |
| Material Compatibility | Metal |
| Threadlocking Strength | High |
| Cure Time | 24 h |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Green |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 250 ml |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Chemical Composition | Dimethacrylate Ester |
| Odour | Characteristic |
| Viscosity Description | Low Viscosity |
| Viscosity Measurement | 350 → 550mPa/s |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |
| Special Features | Anaerobic |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.