| Trade Name | T71 |
| Application | Threadlocking |
| Cure Time | 24 h |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Red |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 250 ml |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Chemical Composition | 1-Acetyl-2-Phenylhydrazine, Acrylic Acid, Cumene Hydroperoxide, N, N-Dimethyl-P-Toluidine, Polyglycol Dimethacrylate |
| Viscosity Description | Medium Viscosity |
| Operating Temperature Range | -50 → +150 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.