| Package Size | 750 ml |
| Product Form | Liquid |
| Application | Filling, Fixing, Insulation, Sealing |
| Colour | Green |
| Package Type | Aerosol |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Trade Name | PU Foam Fire Resist 2-in-1 |
| Chemical Composition | 1-Propanol, 2,2-Dimethyl-, Tribromo Deriv., Castor Oil, Dimethyl Ether, Diphenylmethandiisocyanate, Homologues, Isobutane, Isomeres, propane, Tris (2-chloro-1-methylethyl)-phosphate |
| Operating Temperature Range | -40 → +90 °C |
| Tensile Strength | 100 (Manual) kPa, 81 (Gun) kPa |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.