| Package Size | 400 ml |
| Product Form | Liquid |
| Application | Bonding, Filling, Sealing |
| Colour | White |
| Package Type | Aerosol |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Trade Name | PU Foam Fast Grip |
| Chemical Composition | Alkanes, C14-17, Chloro, Castor Oil, Dimethyl Ether, Diphenylmethandiisocyanate, Ethanediol, Ethylene Glycol, Homologues, Isobutane, Isomeres, Propane, Tris (2-chloro-1-methylethyl)-phosphate |
| Operating Temperature Range | -40 → +90 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.