| Application | Jointing |
| Colour | Red |
| Maximum Operating Temperature | +260°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Size | 400 ml |
| Trade Name | Loctite 3020 |
| Package Type | Aerosol |
| Operating Temperature Range | -40 → +260 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.