| Application | Thread Sealing |
| Colour | Brown |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Size | 10 ml |
| Product Form | Liquid |
| Trade Name | Loctite 542 |
| Package Type | Bottle |
| Specific Gravity | 1.06 |
| Chemical Composition | Dimethacrylate Ester |
| Viscosity Measurement | 400<arrow/>800 |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |
| Special Features | Anaerobic |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.