| Application | Flange Sealant, Gasket Sealing |
| Colour | Orange |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Strength | Medium |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Size | 250 ml |
| Product Form | Paste |
| Trade Name | Loctite 574 |
| Package Type | Tube |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |
| Special Features | Anaerobic |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.