| Application | Flange Sealant, Gasket Sealing |
| Colour | Copper |
| Maximum Operating Temperature | +350°C |
| Strength | Low |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Package Size | 300 ml |
| Product Form | Paste |
| Trade Name | Loctite 5920 |
| Package Type | Cartridge |
| Operating Temperature Range | -60 → +350 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.