| Application | Drums, In-Plant Utilities, LPG Lines, Natural Line, Oil Lines, Pneumatics, Pumps, Steam Systems, Tanks, Water Lines |
| Colour | White |
| Maximum Operating Temperature | 130°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Size | 160 mm |
| Package Type | Container |
| Specific Gravity | 1.25 |
| Chemical Composition | Polyamide |
| Operating Temperature Range | -55 → +130 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.