| Trade Name | Scotchcast 8882 |
| Package Size | 250 ml |
| Special Properties | Low Viscosity |
| Cure Time | 24 h |
| Colour | Amber, Translucent |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Minimum Operating Temperature | +0.6°C |
| Dielectric Strength | 22kV/mm |
| Viscosity Description | Low Viscosity |
| Operating Temperature Range | 0.6 → +130 °C |
| Volume Resistivity | 1 x 1011 (at 80°C) O cm, 7 x 1012 (at 23°C) O cm |
| Setting Time | 24h |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.