| Trade Name | SE 2005 |
| Product Material | Silicone |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 1000 g |
| Special Properties | Dielectric, Shock Resistance, Vibration Resistance |
| Cure Time | 24 h |
| Hardness | 40 Shore A |
| Thermal Conductivity | 0.24W/mK |
| Colour | White |
| Maximum Operating Temperature | +220°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Operating Temperature Range | -50 → +220 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.