| Trade Name | QSil 216 |
| Product Material | Silicone |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 250 g |
| Special Properties | Low Flammability |
| Cure Time | 20 h |
| Hardness | 40 Shore A |
| Thermal Conductivity | 0.18W/mK |
| Colour | Transparent |
| Maximum Operating Temperature | +204°C |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Operating Temperature Range | -60 → +204 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.