| Trade Name | QSil 550 |
| Product Material | Silicone |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 250 g |
| Special Properties | Low Flammability, Thermal Conductivity |
| Cure Time | 24 h |
| Hardness | 55 Shore A |
| Thermal Conductivity | 0.37W/mK |
| Colour | Grey |
| Maximum Operating Temperature | +275°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Operating Temperature Range | -50 → +275 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.