| Trade Name | SE3000 |
| Product Material | Silicone |
| Package Type | Kit |
| Package Size | 2 kg |
| Special Properties | Low Modulus, Low Viscosity, Low Volatility, Neutral & Non-Corrosive, Thermally Conductive |
| Cure Time | 24 h |
| Hardness | 40 Shore A |
| Thermal Conductivity | 1.17W/mK |
| Colour | Grey, Orange |
| Maximum Operating Temperature | +250°C |
| Minimum Operating Temperature | -70°C |
| Dielectric Strength | 14kV/mm |
| Chemical Composition | Silicone |
| Physical Form | Liquid |
| Viscosity Measurement | 1900 (Part B) mPa/s, 2000 (Part A) mPa/s |
| Viscosity Description | Low |
| Operating Temperature Range | -70 → +250 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.