| Trade Name | ER2183 |
| Product Material | Epoxy |
| Package Type | Bag |
| Package Size | 250 g |
| Special Properties | Flame Retardant, Thermal Conductivity |
| Cure Time | 24 h |
| Hardness | 90 Shore D |
| Thermal Conductivity | 1.1W/mK |
| Colour | Black |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +130 °C |
| Setting Time | 7h |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.