| Trade Name | UR5044 |
| Product Material | PUR |
| Package Type | Pack |
| Package Size | 250 g |
| Special Properties | Reenterable |
| Cure Time | 24 h |
| Hardness | 40 Shore A, 60 Shore A, 80 Shore A |
| Thermal Conductivity | 0.25W/mK |
| Colour | Blue |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Minimum Operating Temperature | -70°C |
| Operating Temperature Range | -70 → +120 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.