| Trade Name | UR5528, UR5528, UR5528 |
| Product Material | PUR |
| Package Type | Pack |
| Package Size | 250 g |
| Cure Time | 24 h |
| Hardness | 57 Shore D |
| Thermal Conductivity | 0.245W/mK |
| Colour | Black |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Operating Temperature Range | -50 → +125 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.