| Product Material | Epoxy |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 375 ml |
| Cure Time | 1 h @ 80 °C, 2 h @ +65 °C, 30 min @ +100 °C, 72 h @ +22 °C |
| Colour | Transparent |
| Maximum Operating Temperature | +140°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Dielectric Strength | 18kV/mm |
| Physical Form | Liquid |
| Viscosity Measurement | 980cP/s |
| Viscosity Description | Low |
| Operating Temperature Range | -40 → +140 °C |
| Volume Resistivity | 1.6 x 10 ^ 17Ω cm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.