| Product Material | Epoxy |
| Package Type | Syringe |
| Package Size | 3 ml |
| Cure Time | 1 h @ 90 °C, 30 min @ 100 °C, 7 min @ 150 °C |
| Hardness | 70 Shore D |
| Thermal Conductivity | 1.1 W/mK @ 25 °C, 1.1 W/mK @ 50 °C, 1.2 W/mK @ 100 °C |
| Maximum Operating Temperature | +145°C |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Physical Form | Solid |
| Viscosity Description | Low |
| Operating Temperature Range | -65 → +145 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.