| Product Material | Epoxy |
| Package Type | Cartridge |
| Package Size | 450 ml |
| Special Properties | Chemical Resistance, Harsh Resistance, Salt Water Resistance |
| Cure Time | 24 h @ +22°C |
| Hardness | 84 Shore D |
| Thermal Conductivity | 0.309W/mK |
| Colour | Translucent |
| Maximum Operating Temperature | +140°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Dielectric Strength | 16.7 kV/mm, 425 V/mil |
| Chemical Composition | (C12-14) Alkylglycidyl Ether, Bisphenol A Diglycidyl Ether Resin (Liquid), C18 Fatty Acid Dimers/Polyethylenepolyamine Polyamides, Triethylenetetramine |
| Physical Form | Liquid |
| Viscosity Measurement | 1900 (Part A) cP, 5800 (Part B) cP |
| Operating Temperature Range | -30 → +140 °C |
| Volume Resistivity | 1.22 x 10^16Ω cm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.