| Product Material | Epoxy |
| Package Type | Pack |
| Package Size | 500 g |
| Cure Time | 24 → 48 h |
| Hardness | 80 Shore D |
| Colour | Amber |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dielectric Strength | 12kV/mm |
| Chemical Composition | Epoxy Resin |
| Physical Form | Viscous Liquid |
| Operating Temperature Range | -40 → +120 °C |
| Volume Resistivity | 10¹⁴Ω cm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.