| Product Material | PUR |
| Package Type | Pack |
| Package Size | 250 g |
| Special Properties | Low Penetrating Viscosity |
| Cure Time | 24 h |
| Hardness | 12 Shore A |
| Thermal Conductivity | 0.2W/mK |
| Colour | Transparent Yellow |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Dielectric Strength | 18kV/mm |
| Chemical Composition | 4'-Di-Isocyanate, Diphenylmethane-4 |
| Physical Form | Viscous Liquid |
| Viscosity Measurement | 50 mPa/s at +25°C |
| Viscosity Description | Low Viscosity |
| Operating Temperature Range | -60 → +100 °C |
| Volume Resistivity | 10¹⁴Ω cm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.