| Resin Type | Epoxy Resin |
| Colour | Black |
| Package Type | Cartridge |
| Package Size | 400 ml |
| Minimum Operating Temperature | +15°C |
| Maximum Operating Temperature | +30°C |
| Trade Name | Scotch-Weld |
| Cure Time | 48 h |
| Shear Strength | 14.7 MPa, 23.3 MPa, 28 MPa |
| Viscosity Measurement | 106.000 mPa/s, 158.000 mPa/s |
| Viscosity Description | Brookfield |
| Operating Temperature Range | +15 → +30 °C |
| Special Features | High Strength |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.