| Material Compatibility | PBC |
| Resin Type | Epoxy Resin |
| Package Type | Bag |
| Package Size | 250 g |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +180°C |
| Cure Time | 24 h |
| Viscosity Measurement | 150 → 250 (Mixed) mPa/s, 50 → 100 (Part B) mPa/s, 600 → 1000 (Part A) mPa/s |
| Chemical Composition | Epoxy Resin |
| Physical Form | Liquid |
| Viscosity Description | Low |
| Operating Temperature Range | -40 → +180 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.