| Resin Type | Epoxy Resin |
| Colour | Clear |
| Package Type | Bag |
| Package Size | 250 g |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Cure Time | 24 h |
| Viscosity Measurement | 1200 (Part B) mPa/s, 2000 (Mixed) mPa/s, 775 (Part A) mPa/s |
| Chemical Composition | Polyurethane Resin |
| Physical Form | Liquid |
| Operating Temperature Range | -40 → +120 °C |
| Special Features | Excellent Colour Stability, Low Exothermic Values, Tough, Versatile Polyurethane |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.