| Colour | Off-White |
| Package Type | Pack |
| Package Size | 250 g |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Setting Time | 20min |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Cure Time | 24 (23°C) h, 4 (60°C) h |
| Viscosity Measurement | 1050 (Mixed System) mPa/s, 1200 (Hardener) mPa/s, 900 (Resin) mPa/s |
| Chemical Composition | Polyurethane Resin |
| Physical Form | Liquid |
| Viscosity Description | Low |
| Operating Temperature Range | -40 → +120 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.