| Material Compatibility | Aluminium |
| Resin Type | Epoxy Resin |
| Colour | Grey |
| Package Type | Can |
| Package Size | 500 g |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Setting Time | 40min |
| Maximum Operating Temperature | +190°C |
| Trade Name | HYSOL 3479 |
| Cure Time | 150 min |
| Shear Strength | 20 N/mm² |
| Operating Temperature Range | -20 → +190 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.