| Material Compatibility | Ceramic, Metal, Plastic |
| Colour | Green |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 50 ml |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Trade Name | Loctite HYSOL 3295 |
| Shear Strength | 25 N/mm² |
| Viscosity Measurement | 17000mPa/s |
| Operating Temperature Range | → +120 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.